Ekologiczna Szkoła Podstawowa nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi w Zielonej Górze w roku szkolnym 2019/2020 przystąpiła do Międzynarodowego Programu Eco Schools (Eko Szkoły), zarządzanego przez Fundację dla Edukacji Ekologicznej i w tym roku szkolnym zdobyła międzynarodowy certyfikat „Zielona Flaga” potwierdzający najwyższą jakość działań realizowanych na rzecz ekorozwoju i dołączyła do Międzynarodowej Sieci Szkół dla Ekorozwoju.

Najaktywniejsi uczniowie pod okiem nauczycieli - opiekunów pracowali w czternastoosobowym Eko Zespole. Przeprowadzili audyt początkowy pod kątem wskaźników ekologicznych szkoły i wybrali pracę nad obszarem ŻYWNOŚĆ. Opracowali autorski projekt „Żywność na widelcu, a ochrona środowiska”.

Efektem ich pracy była edukacja ekologiczna w formie warsztatów - debaty dla uczniów klas piątych „Rolnictwo przemysłowe czy ekologiczne, a może rolnictwo integrowane?, a dla uczniów klas siódmych i ósmych „Problem głodu na świecie a marnowanie żywności”.

Na takiej bazie edukacyjnej przystąpiliśmy do działań praktycznych. Uczniowie klas piątych nawiązali współpracę z WWF, pozyskali materiały i wiedzę w celu zorganizowania wystawy "Ochrona mórz i oceanów, co na naszym stole?". W działaniach projektowych było miejsce na tematykę ratowania pszczół i na założenie w celu ich ochrony domków na balkonach i na terenie szkoły. Członkowie Eko Zespołu wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych: „Co nas truje? Analiza żywności i wody” na UZ , a pod opieką nauczycieli stworzyli anonimową ankietę „Żywność” i opracowali sposoby takiego postępowania z żywnością, aby zminimalizować jej marnotrawienie w swoim domu i w szkole. W klasach młodszych założono kąciki z uprawą ziół, w celu wzbogacenia drugiego śniadania, a na korytarzu pojawiły się specjalne skrzynki „Podziel się żywnością”. Nie wszystkie udało się nam przeprowadzić ze względu na pandemię i zamknięcie szkoły, np. założenie przyszkolnego kompostownika. Jednak udał się nam wypracować EKO-KODEKS!

Zadania projektowe dały Eko Zespołowi możliwość pożytecznej współpracy i nabycie świadomości, że działania w kierunku zrównoważonego rozwoju, z punktu widzenia młodego człowieka, mają sens i małymi krokami prowadzą do dużych, pożądanych zmian w sobie i środowisku.

Za działania w edycji 2019/2020 programu Eko-Szkoły , nasza szkoła otrzymała także nagrodę - kompletny zbiornik na deszczówkę - sfinansowaną ze środków przekazanych przez firmę Colgate-Palmolive Poland Sp. z o.o. zebranych w ramach akcji "Świętuj z nami Dzień Ziemi" prowadzonej w sieci Carrefour.

Koordynatorkami projektu były nauczycielki Iwona Buczacka i Justyna Wejdelek - Zembrzuska

Foto 1
thumbnail_Image