Jak co roku, uczniowie klas 5 i 7 wzięli udział w zajęciach na Uniwersytecie Zielonogórskim w ramach Nocy Biologów. W tym roku zaproponowano następujące warsztaty:

- Tajemnice drzew. Zajęcia laboratoryjne prowadzili: mgr Żanna Tyrała-Wierucka, dr hab. prof. UZ. Grzegorz Iszkuło. Celem było przekazanie wiedzy na temat sposobu określania wieku drzew i umiejętności rozpoznawania pospolicie występujących drzew i krzewów.  Przy pomocy świdra przyrostowego pobrane były wywierty z widocznymi słojami rocznymi. Następnie uczniowie rozpoznawali drzewa i krzewy po pędach spoczynkowych i specjalnie z skonstruowanego klucza w którym były opisane charakterystyczne proste i zawsze widoczne cechy, które pozwolą na zaklasyfikowanie drzew do gatunków i rodzajów.

- Co nas truje? Analiza żywności i wody. Zajęcia prowadziła: dr hab. prof. UZ. Ewa Jaśkiewicz. Celem była identyfikacja wybranych trucizn w żywności i wodzie. Uczniowie przeprowadzali  testy wykrywające skażenia w przyniesionych przez uczestników próbkach.

- W ślad za 'Śladem ekologicznym'. Warsztaty prowadził: dr Olaf Ciebiera

- Jaki jest związek pomiędzy naszym stylem życia a stopniem zużycia zasobów naturalnych Ziemi? Celem zajęć było wskazanie oddziaływania na środowisko przyrodnicze każdego uczestnika. Uświadomienie wagi podejmowanych przez społeczeństwo codziennych decyzji konsumenckich i ich wpływu na środowisko, a łącznie powodujących globalne zmiany na Ziemi. Uczniowie obejrzeli fragment filmu „Punkt krytyczny Świadoma konsumpcja” WWF, następnie każdy uczestnik był wyposażony we własny telefon/smartfon/tablet itp. z dostępem do Internetu i  sprawdzał  swój ślad ekologiczny.

Opiekunowie Iwona Buczacka i Justyna Wejdelek-Zembrzuska

Nowy obraz1