"Tak niedawno żeśmy się poznali, a już pożegnania nadszedł czas..."

Dziś nadszedł ten czas, gdy uczniowie klas ósmych żegnają się się z edukacją w szkole podstawowej. Tym razem nie było przemówień, zaproszonych gości, czy występów, ze względu na epidemiologiczne obostrzenia, ale był cały szereg pozytywnych emocji, które wypełniły całą przestrzeń. Pan dyrektor Mariusz Szpakowicz pogratulował wszystkim hartu ducha, odwagi i wytrwałości w dążeniu do realizacji swoich zamierzeń oraz tych wspaniałych osiągnięć, zwłaszcza w tym tak trudnym okresie. Osoby wyróżniające się w nauce otrzymały z rąk Pana Dyrektora prócz świadectw - nagrody książkowe. Po akademii uczniowie spędzili jeszcze czas ze swoimi wychowawcami: były kwiaty, wspomnienia, smutek przeplatał się z radością:)

Drodzy Ósmoklasiści - Absolwenci Ekologicznej Szkoły Podstawowej nr 22,

dziękujemy Wam za ten piękny czas. Jesteśmy z Was bardzo dumni, z tego jakimi dojrzałymi młodymi ludźmi się staliście. Bądźcie pewni, że gdziekolwiek rzuci was los, na pewno doskonale dacie sobie radę. Życzymy Wam, na tej nowej, edukacyjnej drodze - powodzenia, odnalezienia prawdziwych przyjaciół i ludzi, którzy będą dla Was drogowskazami i autorytetami.

Grono Pedagogiczne

Od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować na szczepienie dzieci, które ukończyły 12. rok życia. Wcześniej została uruchomiona rejestracja dla uczniów w wieku 16 i 17 lat. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. Po zakończeniu wakacji szczepienia będą mogły być realizowane w trybie mobilnym na terenie placówek oświatowych. Będą je wykonywały podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało informacje dla szkół i placówek w tej sprawie. Wraz z Ministerstwem Zdrowia opracowano także rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia. Wszystkie materiały zostaną przekazane do szkół za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej.

Organizacja szczepieńhttps://www.gov.pl/.../szczepienia-uczniow-w-wieku-12-18...

Szczepienia będą odbywały się w istniejącej bazie punktów szczepień populacyjnych i powszechnych oraz na terenie placówek oświatowych (tryb mobilny).

Tryb mobilny będzie realizowany przez doświadczone podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień.

Mapa punktów szczepień https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien?fbclid=IwAR06kuLNdjNuFw3DMK9R2x94YhPKzCZe-5m6n8zcQxXMn5Q5OyOXnAZUE9A#/

Gdzie i kiedy uczniowie mogą się szczepić?

Już od 7 czerwca rodzice mogą rejestrować dzieci od 12. roku życia na szczepienie przeciw COVID-19. Aktualnie szczepienia odbywają się w punktach populacyjnych i powszechnych. W tych miejscach jest realizowany cały proces szczepienia, który obejmuje:

zgodę rodzica,

kwestionariusz,

kwalifikację lekarza,

szczepienie.

Harmonogram szczepień po wakacjach

Po zakończeniu wakacji szczepienia będą wykonane w dotychczasowych miejscach oraz w tymczasowych mobilnych punktach szczepień. Zorganizują je podmioty lecznicze prowadzące stacjonarne punkty szczepień.

Szczepienia będą odbywały się według następującego harmonogramu:

I tydzień września (1.09-5.09) – tydzień informacyjny – lekcje wychowawcze i spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym,

II tydzień września (6.09-12.09 – tydzień przygotowania do szczepienia – zbieranie przez wychowawców zgód od rodziców i opiekunów prawnych na szczepienie dzieci,

III tydzień września (13.09-19.09) – tydzień szczepień.

Przygotowanie się ucznia do szczepienia – rekomendacje dla rodziców

Wspólnie z Ministerstwem Zdrowia opracowaliśmy także rekomendacje dotyczące przygotowania się ucznia do szczepienia. Są one skierowane przede wszystkim do rodziców i opiekunów. W zaleceniach znalazły się m.in. informacje dotyczące spożywania posiłków przed szczepieniem czy przyjmowania leków. Przed szczepieniem rodzice powinni zwrócić także szczególną uwagę na rzetelne wypełnienie kwestionariusza. Ważne jest, aby podali wszystkie istotne informacje o zdrowiu dziecka.

Dlaczego warto się zaszczepić?

Szczepionka to najlepszy sposób na przerwanie transmisji wirusa, a tym samym na powrót do życia, które znamy sprzed okresu pandemii. Zaszczepienie się jak największej liczby osób zwiększa szansę na trwały powrót do stacjonarnych zajęć w szkołach, placówkach i na uczelniach, wydarzeń kulturalnych czy spotkań rodzinnych i towarzyskich. Dzięki szczepionce możemy chronić nie tylko nas samych, ale także naszych najbliższych.

Jak działa szczepionka?

Szczepionka wyzwala w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19. Szczepionka jest darmowa i dobrowolna!

szczepimy się

Ponieważ patronem naszej szkoły jest Unia Europejska, to czujemy się zobowiązani do promowania idei zjednoczonej Europy w każdym miejscu i na rożne sposoby. Tym razem Samorząd uczniowski LO wspólnie z punktem EUROPE DIRECT Zielona Góra, przygotował dla uczniów wiele atrakcji. Na każdej przerwie uczniowie naszej szkoły mogli wziąć udział w Quizie, którego zagadnienia wymagały podstawowej wiedzy o instytucjach Unii Europejskiej, wielkie Koło Fortuny puszczane w ruch losowało pytania związane z jednym z 27 krajów członkowskich, szkolny wróżbita czytał przyszłość z kart i uczył sztuczek karcianych, a sprawność i refleks można było sprawdzić podczas gry w tenisa stołowego. Każdy aktywny uczestnik nagradzany był słodkościami lub drobnymi upominkami. Atmosferze dobrej zabawy i nauki jednocześnie, towarzyszyła też dobra muzyka.


Punkt EUROPE DIRECT Zielona Góra prowadzony przez Lubuski Urząd Wojewódzki działa od 2013 roku. Od maja 2021 roku rozpoczęła się trzecia edycja projektu dofinansowanego ze środków Komisji Europejskiej. Celem sieci informacyjnej EUROPE DIRECT, która funkcjonuje we wszystkich krajach UE, jest przybliżanie mieszkańcom regionów wiedzy na temat integracji UE oraz zachęcenie różnych środowisk lokalnych do włączenia  się w debatę na temat przyszłości Europy.

"Europejskim tygodniem w Ekologu" wznawiamy współpracę z Europa Direct po okresie pandemii i mamy już w planach realizację wielu innych wspólnych zamierzeń.

Serdecznie zapraszamy dwuosobowe drużyny uczniów z klas 7 i 8 SP22 do udziału w szkolnym konkursie krajoznawczym w języku niemieckim „Deutschlalaland.  Konkurs odbędzie się w dniu 07.06.2021 r. o godzinie 13:45.
Będzie składał się z 3 etapów:

1. Quiz z wiedzy o Niemczech w formie online na https://quizizz.com/

2. Karta pracy oraz quiz w www.kahoot.com dotyczące znajomości piosenek niemieckich, z którymi należy zapoznać się dokładnie przed konkursem. Playlista znajduje się na stronie YouTube:  https://www.youtube.com/playlist?list=PLh6AUoPEz-vzAPmWNP53muVz2bnipsLOH

3. Przeprowadzenie gry: Deutschland - Memory.

Weź udział i śpiewająco zakończ rok ! ! !

Zgłoszenia na konkurs proszę kierować poprzez platformę Teams do swoich nauczycieli j.niemieckiego lub do organizatorek:

mgr Wioletta Kaczmarek  &  mgr Agnieszka Rozestwińska

Prace uczniów z naszej Szkoły zostały dołączone do paczek Caritasu, w ramach wielkanocnej akcji dla zielonogórskich seniorów. Szczegóły znajdują się tu: https://caritaszg.pl/paczki-dla-seniorow-z-zielonej-gory/ . Serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału w akcji!

Wszystkim czytającym ten artykuł pragniemy życzyć zdrowych i radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Niech wielkanocny czas budzi w nas nowe życie, nadzieję na lepsze "jutro" i motywuje do wytrwałego czynienia dobra w przestrzeniach, w których żyjemy!

Wolontariusze i Katecheci klas 0-VI

W Ekologicznej Szkole Podstawowej odbył się literacki konkurs dla uczniów klas 0-3, pt. "Eko-wiersz". Utwory, które napłynęły, poruszały ważną tematykę ochrony środowiska. Były kreatywne, pomysłowe, ale również żartobliwe.

Jury uznało, że 1. miejsce otrzyma wierszyk napisany przez klasę II b z wychowawcą Renatą Graczykowską-Lindenberg. Serdecznie gratulujemy!.

Pozostałe klasy (1a, 1b, 3a, 3b, 3d) otrzymały wyróżnienia.

Dziękujemy dzieciom i wychowawcom za zaangażowanie.

Organizatorzy:
Magdalena Krzesińska, Daria Lipska

Sukces naszych uczniów w XIX edycji Wojewódzkiego Konkursu z Fizyki, który organizuje Stowarzyszenie Nauczycieli Fizyki SNaFi we współpracy z Wydziałem Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego, pod patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim.

Od 19 lat nasza szkoła bierze udział w tych konkursach i co roku nasi uczniowie odnoszą sukcesy. W tym roku,pomimo bardzo trudnej sytuacji, znowu możemy cieszyć się sukcesami naszych uczniów, którzy bez trudności przeszli przez dwa etapy i zakwalifikowali się do finału!!!!! I to aż dwa zespoły:

grupa nr 1- Oliwia Mamczys 8A, Zuzanna Szymaniec 8C, Antoni Urabaniak 8A;

grupa nr 2: Jagoda Romejko 8C, Anna Karłyk 8C Jagna Latos 8C.

Teraz trzymamy kciuki za kolejne sukcesy w FINALE

Nad naszymi młodymi fizykami czuwa p. Elwira Sawicka

Przed nami Boże Narodzenie. To czas  wigilijnej wieczerzy, kolędowania i chwil spędzanych z bliskimi. Tuż przed świętami w naszej Szkole odbywał się „Dzień Anioła”. W tym roku także zapraszamy do odkrywania w sobie dobra i dzielenia się nim tak, jak to możliwe! Każdy może drugiemu coś dać… W każdym jest anielska dusza.
Bądź uważny! Spełniaj swoje marzenia, a przy tym pokaż światu,  jakie dobro jest w Tobie. Masz je w sobie – to pewne!

Przykładem są tu uczniowie naszej szkoły, którzy uczestniczyli w akcji wolontariatu „Kartka dla Seniora”. Poświęcili oni swój czas i talent, by sprawić trochę radości osobom starszym. To już drugie takie obdarowanie w obecnej edycji akcji. Tym razem, w ostatni weekend kartki zostały przekazane do zielonogórskiego oddziału Caritas i zostaną dołączone do paczek dla Seniorów. Aniołki  -  dzięki wielkie, za Waszą pracę 😊

Wiemy też, że wielu uczniów darzyło różnorodną pomocą nie tylko domowników. Zdalna pomoc koleżeńska również się dokonywała. Aniołki, dzięki wielkie! 😊  

Byli także tacy, którym w duszy gra muzyka. Do wspólnego kolędowania przygotowywali się już jakiś czas.

W indywidualnych nagraniach, w swoich domach, udział wzięli:  Bartosz Półchłopek z kl. I D z wychowawczynią - p. Agnieszką Sieczkowską; Adam Haremza z kl. III A z wychowawczynią - p. Agnieszką Barczak oraz następujący uczniowie p. Anny Michalskiej z kl. IVa:  Karolina Goszcz,  Lena Marchewka, Jan Walkowiak i Kacper Żarczyński; z kl. IV b Wiktoria Wimońć – Malinowska, z kl. IV c – Julia Kniotek. Akompaniament p. Anny Michalskiej wzbogacili swoją grą państwo Magdalena (klawisze) i Andrzej (gitara) Kamińscy z córką Hanną (skrzypce).
Pomysłodawcą, reżyserem i montażystą tego projektu była p. Anna Michalska (nauczyciel matematyki i katecheta). Efekt nieoczywistych pasji i zespołowej pracy wszyscy mogą zobaczyć w filmiku.  Aniołki, dzięki wielkie! 😊

Previous Next Play Pause
1

Aby dobro nieść dalej nie trzeba wiele. Odrobinę uważności, „kącik” w uśmiechu, czas i Twój osobisty dar serca. Coś jeszcze? Organizatorzy Dnia Anioła przygotowali kilka propozycji:

1. Pomysły na świąteczne prezenty, które można samodzielnie wykonać: https://laudatosi.caritas.pl/aktualnosci/10-pomyslow-na-prezenty-zero-waste/
 

2. Ekologiczne dania wigilijne (i nie tylko) w duchu zero waste. Dbajmy o naszą planetę także w Święta Bożego Narodzenia  „Jadłospis zawiera gotową listę zakupów, komplet dań na Wigilię, pierwszy i drugi dzień świąt, a przede wszystkim wiele wskazówek na to, jak wykorzystać tzw. resztki!” Więcej: https://laudatosi.caritas.pl/wp-content/uploads/2020/12/Swiateczny-jadlospis.pdf
 

3. Gdyby jednak ktoś przygotował zbyt wiele posiłków – jest ratunek 😉 W Zielonej Górze, przy ul. Moniuszki 35 jest miejsce ratowania żywności przed zniszczeniem.
To Jadłodzielnia.

4. Znajdź swój sposób na wzajemną pomoc. Dziel się dobrem! Podaj dalej…  

Zdrowych, spokojnych i błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia
oraz Szczęśliwego Nowego Roku 2021 życzą
organizatorzy Dnia Anioła oraz Wolontariat klas I-VI

Międzynarodowe Święto Wolontariatu skłania nas do przedstawienia działań wolontariatu klas I-VI „Młodzi wiekiem, wielcy sercem”.

W Zespole Szkół Ekologicznych przepływ dobra trwa - nawet w czasie nauki zdalnej, związanej z pandemią koronawirusa. Nieustannie młodzi ludzie poświęcają czas i energię na rzecz społeczności lokalnej.  

Do tej pory, w ramach wolontariatu nasi uczniowie, m.in.:

- robili maseczki techniką origami,  

- indywidualnie, ze swoimi rodzinami porządkowali groby opuszczone i zaniedbane,

- zbierali nakrętki,

- włączali się w akcję „Psu na budę” – zebraliśmy blisko 40 kg karmy oraz inne dary rzeczowe dla zwierząt z Miejskiego Schroniska (AKCJA TRWA! Wciąż do 19.12. można przekazywać dobra. Szczegóły na plakacie);

- dzielili się dobrem z seniorami przez przygotowanie kartek o tematyce bożonarodzeniowej. AKCJA TRWA! Szczegóły znajdują się na stronie: http://www.sp22.ek.zgora.pl/index.php/accordion-1/871-akcja-wolontariatu-kartka-dla-seniora

Wolontariuszem może być każdy bez względu na wiek, wykształcenie i status materialny. Każdy z pewnością znajdzie dla siebie właściwe zajęcie, które będzie gestem wrażliwości na potrzeby innych. Przy okazji takie działanie może wolontariuszowi przynieść prawdziwą satysfakcję.

Zachęcamy do udziału w działaniach wolontariatu!

Opiekunowie:
Joanna Szymczak (kl. I – III)
Anna Michalska (kl. IV-VI)

Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu „Szkolna Radonowa Mapa Polski”. Do udziału w projekcie zaproszono 48 szkół z całej Polski - po trzy szkoły na województwo. W ramach projektu otrzymaliśmy cztery detektory typu CR-39, które będą mierzyły zawarty w powietrzu radon. Radon jest naturalnie występującym promieniotwórczym gazem szlachetnym, który powstaje w wyniku przemiany promieniotwórczej radu. Radon występuje w powietrzu, glebie i w wodzie. Największa część naszej „naturalnej dawki promieniowania” pochodzi właśnie od radonu i radioaktywnych produktów jego rozpadu, które wdychane są przez nas razem z powietrzem. Detektory CR-39 po miesiącu pomiarów, zostaną zwrócone do organizatorów projektu, którzy odeślą je do analizy w Laboratorium Radonova w Uppsali w Szwecji.
Na podstawie otrzymanych wyników z
Laboratorium, zostanie stworzona „Szkolna Radonowa Mapa Polski”.
W drugim etapie projektu
zorganizowane zostaną trzy webinaria – pierwsze dedykowane tylko nauczycielom – szkolnym opiekunom projektu, drugie uczniom liceum– wyjaśniające problematykę promieniotwórczości, a także zasady pomiaru radonu w pomieszczeniach oraz trzecie – wszystkim (uczniom i nauczycielom) – omawiające wyniki pomiarów zebrane z całej Polski.  Opiekunem projektu jest p.Jagna Krengowska

Broszura https://ekedu-my.sharepoint.com/:b:/g/personal/a_sienkiewicz_ek_edu_pl/EaYE-qgq0a5FqxuFYaR597oB4sxThckqy06SoYrREOM43w?e=Zant3R 

front
Previous Next Play Pause
1